Projekt

Projekt

Projekt "Prisztina 99": Kim jesteśmy i co robimy?

Prisztina 99 - jest projektem zrzeszającym grupę ludzi, zarażonych pasją historii ożywionej. Wielu z nas jest wieloletnimi rekonstruktorami, z dużym doświadczeniem, jak również coraz mniejszą powierzchnią do przechowywania militarów.
Celem projektu jest propagowanie wiedzy historycznej związanej z interwencją sił pokojowych w kosowie w 1999 roku, w ramach projektu - brytyjskich (The Parachute Regiment) i rosyjskich (WDW) wojsk powietrzno desantowych, które stanęły naprzeciw siebie, między innymi na lotnisku w Prisztinie. Organizujemy w tym celu spotkania naszych grup, na których się doszkalamy, dzielimy wiedzą, oraz wspólnie spędzamy czas, ciesząc się naszą pasją. Wielu z nas przetarło już szlaki wielu zlotów i imprez o charakterze militarnym, gdzie za każdym razem ulepszaliśmy nasze dioramy i poszerzaliśmy swoje kręgi znajomości w środowisku rekonstruktorów. Owocem naszych działań jest właśnie Projekt – Prisztina 99, która narodziła się w tym roku.

Skład projektu "Prisztina 99":

Sekcja UK: GRH 16AAB Świnoujście

16 AAB Świnoujście, jest grupą zrzeszającą pasjonatów brytyjskiej armii, oraz jej wyposażenia. Zajmujemy się rekonstrukcją historyczną wojsk powietrzno-desantowych jej królewskiej mości (The Parachute Regiment), posiadającej swoją jednostkę macierzystą w Cholchester w hrabstwie Essex.
Historia brytyjskich wojsk powietrzno desantowych jest niezmiernie interesującym tematem, posiadającym swoją genezę w czasach II Wojny Światowej, kiedy to Whinston Churchill powołał te rodzaje wojsk do życia.
Nasza grupa, zajmuje się odtwarzaniem brytyjskich spadochroniarzy (5 Airborne Brigade / 5 Brygada powietrznodesantowa, 3 PARA / 3 Batalion) z okresu interwencji w Kosowie, pod szyldem operacji "Agricola", 6-tego czerwca 1999 roku, oraz kolekcjonowaniem brytyjskiego wyposażenia. W dniu tym rozpoczęła się operacja zabezpieczenia planowanych punktów w Kosowie, dając tym samym początek naszej pasjii w niedalekiej przyszłości. Zajmujemy się również odtwarzaniem "parasów" z jednostek macieżystych z okresu początku drugiego milenium.
Posiadamy bardzo wiele pasji, między innymi offroad, modelarstwo, sport, historia, czy także airsoft, w którym również działamy.
Podstawą naszej egzystencji, są spotkania, które organizujemy cyklicznie co miesiąc. W czasie ich trwania w całości poświęcamy się naszej pasji, angażujemy się w ich przebieg, ćwicząc taktykę zieloną, komunikację radiową, survival i wiele innych. Spotykamy się również na wyjazdach integracyjnych, czy też zlotach grup rekonstrukcji historycznej, między innymi w Leszczynku (Odyseja historyczna), gdzie jesteśmy co roku, i zawsze tam chętnie wracamy.
Rekrutacja w naszej grupie jest bezterminowo otwarta, jeżeli chciałbyś stać się częścią projektu, nie wahaj się z nami skontaktować!

Sekcja UK

Sekcja UK: GRH 16AAB Świnoujście

Sekcja RUS

Sekcja RUS: GRH Polarnyj

Sekcja RUS: GRH Polarnyj

GRH POLARNYJ to powstała w sierpniu 2017r. grupa fanów historii, militariów i szeroko pojętych wschodnich klimatów. Grupa skupia się na odwzorowaniu Piechoty Morskiej Federacji Rosyjskiej, która to posiada ponad 300 lat tradycji. Pierwsze tego typu jednostki powstały już w 1705r. w Imperium Rosyjskim dekretem cara Piotra I Wielkiego. Zasadniczym kierunkiem grupy jest odwzorowanie 61 Samodzielnej Kirkeneskiej Brygady Piechoty Morskiej, ściślej zaś - wchodzący jej skład 876 Samodzielny Batalion Desantowo - Szturmowy oraz jego udział w pierwszej wojnie w Czeczenii.

Там, где мы, там — победа!

Sekcja RUS: Stowarzyszenie Grup Rekonstrukcji Historycznej "Matrioszka"

Stowarzyszenie Grup Rekonstrukcji Historycznej "Matrioszka" zajmuje się tematyką współczesnych konfliktów zbrojnych w które zaangażowany był Związek Radziecki (Armia Czerwona 1939-1945, interwencja w Afganistanie 1979-1989) oraz Federacja Rosyjska (pierwsza wojna czeczeńska 1994-1996). Nasze stowarzyszenie powstało dzięki połączeniu grup:
-1 ROTA Rzeszów,
-GRH „Iczkeria”,
-Lubelska Grupa Współczesnej Rekonstrukcji Historycznej.

Członkowie stowarzyszenia posiadają umundurowanie i wyposażenie pozwalające grupie prezentować sylwetki żołnierzy wojsk pogranicznych, powietrznodesantowych, piechoty morskiej, piechoty zmechanizowanej i wojsk specjalnego przeznaczenia z lat 1979-1996. Ponadto grupa posiada sekcje "bojowników czeczeńskich" dzięki czemu możliwe jest zaprezentowanie przez nią obu stron konfliktu na Kaukazie.

Sekcja RUS

Sekcja RUS: SGRH

Sekcja UK

Sekcja UK: 16 AAB - Patrol Platoon - Reenacting Group

Sekcja UK: 16 AAB - Patrol Platoon - Reenacting Group

16AAB – Patrol Platoon – Szamotuły to grupa znajomych wspólnie bawiących się w Airsoft, biegając z replikami broni a także odtwarzających współczesnych spadochroniarzy brytyjskich.
Grupa powstała w maju 2010 po zmianie ścieżki zainteresowań wpierw jako spadochroniarzy brytyjskich z 3PARA - 2008 rok, by przekształcić się w styczniu 2015 w Patrol Platoon. W roku 2017 braliśmy udział w zlocie w Kutnie które rozszerzyło nasz krąg zainteresowania o konflikt w byłej Jugosławii z 1999 roku.
Nasze spotkania realizujemy w:
- w umundurowaniu leśnym (DPM) na rekonstrukcję oddziałów będących w Kosowie 1999 w operacji "Agricola"
- w umundurowaniu pustynnym (DDPM) na rekonstrukcję oddziałów będących w Kandahar 2008 patrolujących prowincję Helmand (Herrick VIII)
Osoby będące w szeregach grupy mają możliwość wyboru konkretnej jednostki:
- The 3rd Battalion The Parachute Regiment
- 216 Signal Squadron
Patrol Platoon to nie tylko rekonstrukcja, mamy spójne umundurowanie służące do wspólnych wypadów na manewry AirSoft tych mniej ambitnych poprzez gry ze scenariuszem czy milsim-ów.

Sekcja UK: GRH North Regiment

Jak w przypadku wielu grup tego typu początkiem naszych zainteresowań był airsoft. W rekonstrukcji nawiązujemy do jednostek biorących udział w interwencji wojsk NATO w Kosowie w 1999 roku (operacja Agricola). W związku z tym rozbudowujemy nawiązania do 5th Parachute Regiment i współdziałające z nim komponenty: 7th Regiment Royal Horse Artillery (RHA), 216 Parachute Signal Squadron oraz D Squadron The Life Guards (The Armoured Reconnaissance).

Sekcja UK

Sekcja UK: GRH North Regiment

Przejdź do paska narzędzi